هانیه توسلی: «شیاطین» داستایفسکی را بخوانید/ توجه ویژه‌ای به ادبیات کلاسیک روسیه دارم

هانیه توسلی: «شیاطین» داستایفسکی را بخوانید/ توجه ویژه‌ای به ادبیات کلاسیک روسیه دارم

هانیه توسلی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره کتاب پیشنهادی خود برای مطالعه مخاطبان، عنوان کرد: این اواخر در حال خواندن «شیاطین» نوشته فیودور داستایفسکی هستم که با ترجمه سروش حبیبی از سوی انتشارات «نیلوفر» منتشر شده است.

این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون درباره دلایل مطالعه این کتاب، گفت: من به ادبیات کلاسیک روسیه و به ویژه آثار آنتوان چخوف علاقه بسیاری دارم، اما کمتر فرصت پیش آمد تا از آثار داستایفسکی هم بخوانم؛ بنابر این با کتاب «شیاطین» خواندن آثار این نویسنده را شروع کردم.

توسلی درباره  رمان «شیاطین» توضیح داد: این رمان داستان ملتی است که موازین اجتماعی را نمی‌شناسد، و بدین ترتیب به جای این که خود را نجات دهد، نابود می‌کند. داستایفسکی در این رمان، تصویری از مردان انقلابی ارائه نمی‌کند، بلکه عمدتا در اعماق خصوصیات نژاد روس و روح انسان، غوطه‌ور می‌شود و آن گونه که در این کتاب آمده، این رمان، تراژدی کلی و ابدی مردمان بی‌خداست.

وی افزود: داستایفسکی نویسنده‌ای خاص و منحصر به فرد است که ممکن است خواندن رمان «شیاطین» در وهله اول بسیار سخت و خاص بنماید، که البته واقعا پیچیدگی خاص خود را هم دارد، اما بدون شک برای علاقه‌مندان به ادبیات، به ویژه ادبیات کلاسیک روسیه می‌تواند لذت‌بخش باشد.

مسایلی که در این کتاب مطرح می شود به فرد بستگی ندارد بلکه منظورش تمام ملت است. یک توطئه سیاسی در یکی از شهرهای ایالات و معرفی قهرمانان با تعصبی زایدالوصف همچون موجوداتی پست و بی خیال که از همه خصایص بشری بی بهره اند. قهرمانان کتاب واقعاً جن زده و تسخیر شده‌اند، زیرا زندانی یک قدرت مرموزند که آن ها را به ارتکاب اعمالی وادار می کند که لیاقت و سزاواری انجام آن را ندارند.

هیچ یک از کتاب‌های داستایفسکی پیچیده تر از این کتاب نیست، زیرا ابهام و آشفتگی، همه قهرمانان را در هم می فشرد و وقایع با تعقید بیان می‌شود. شیاطینی نامشخص که قهرمان واقعی هستند و انسان ها به منزله عروسک‌های خیمه شب بازی به فرمان آنها به جنب و جوش در می‌آیند. این داستان با یک رشته حوادث مرموز که در ظاهر با وقایع دیگر ارتباط ندارد به پایان می‌رسد.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *